Şebekeye Bağlı Olmayan (Off-grid) Sistemler

Şebekeden bağımsız sistemlerde tek taraflı sayaç kullanılır ve üretilen elektriğin fazlası akülerde toplanır. Bu sistemler özellikle şebekenin olmadığı ve şebekede sorunların yaşandığı yerlerde tercih edilmektedir. Hayvan çiftlikleri, dağ evleri, bağ evleri, karavanlar, tekneler ve tarım arazisi sulama en çok tercih edilen kullanım alanlarıdır.

teknede güneş paneli 7 güneş enerjisi 1 güneş enerjisi sulama

Şebekeye Bağlı (On-grid) Sistemler

Şebekeye bağlı sistemlerde çift taraflı sayaç kullanılmaktadır. Depolama çoğunlukla tercih edilmez. Üretilen enerjinin kullanım fazlası şebekeye verilmektedir. Enerji dağıtım firması ile mahsuplaşma yapılır böylece elektrik faturalarında tasarruf edilmiş olur. Konutlar, işyerleri, oteller, fabrikalar, atölyeler ve pek çok sektör bu sistemi tercih etmektedir. Elektrik kullanımının çok fazla olduğu ya da güneşin yetersiz olduğu durumlarda şebekeden elektrik kullanılmaktadır. Şebekeye bağlı sistem kurmak için projelendirme yapılması ve enerji dağıtım şirketinden gerekli izinlerin alınması gerekmektedir.

güneş enerjisi otopark çatıya monte güneş paneli solar roof hotel

Güneş Enerjisi Santrali (GES)

Ülkemizde herkesin 1 mw’a kadar lisanssız elektrik üretme izni vardır. Günümüzde önemli bir yatırım aracı olarak tercih edilen ve her geçen gün artan GES kurmak için uygun kredi imkanları, hibe destekleri gibi çeşitli finansal kaynaklar bulmak mümkündür.

ges güneş enerjisi santrali